Najważniejsze imprezy w 2018 r. w Mrągowie

Zima

29 czerwca-1 lipca Dni Mrągowa

7 lipca Mazurska Noc Kabaretowa

14 lipca Gypsy Carnaval Muzyki i Tańca Romów

21 lipca Festiwal Operowy Belcanto

27-29 lipca Piknik Country & Folk

10-12 sierpnia Festiwal Kultury Kresowej

17-18 sierpnia Festiwal Weselnych Przebojów

19 sierpnia Wieczór Kabaretowy

Gierłoż

Wilczy Szaniec (niem. Wolfsschanze) - w latach (1941-1944) główna kwatera Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych (OKW) w gierłoskim lesie, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna (obecnie w woj. warmińsko-mazurskim). Wilczy Szaniec był jedną z kwater głównych (niem. Führerhauptquartier - FHQ) Hitlera. (Przyjmuje się, że kwaterą główną było miejsce, gdzie przebywał wódz - führer). W nazwie (kryptonimie) kwatery znajdowało się zwykle słowo wilk (niem. Wolf), od pseudonimu partyjnego Hitlera - "Pan Wilk" (niem. Herr Wolf)

Kwatera Główna Hitlera rozciągała się na obszarze 250 hektarów. Była bardzo dobrze zamaskowana. WW Gierłoży obejrzymy mniej lub bardziej zniszczone schrony przydzielone poszczególnym nazistowskim notablom. 

Program obowiązkowy to schrony: Bormanna (ten ze ścianą podpartą patyczkami), Hitlera z możliwością zajrzenia do dawnej kuchni (wegetariańskiej!) Hitlera, Goeringa - ładnie zachowany, z drabiną na dach - atrakcja tylko dla odważnych!

W sumie w latach 1940 - 1944 na terenie "Wilczego Szańca" zbudowano kilkadziesiąt bunkrów. Najmocniejsze schrony miały ściany o grubości 4-6 m i strop gruby do 8 m

 Gierloz Gierloz

 

W Gierłoży 20 lipca 1944 roku dokonano zamachu na Adolfa Hitlera. 20 lipca 1944 roku Claus Schenk von Stauffenberg przyniósł bombę do baraku, gdzie odbywała się narada. Przed godziną 13 Stauffenberg wsiadał do samolotu odlatującego do Berlina a bomba eksplodowała. Hitler wyszedł z zamachu przygłuchy, ranny w rękę, z poszarpanymi portkami. Na pamiątkę tamtego wydarzenia w kwaterze umieszczono tablicę pamiątkową.

Bunkry zostały przez Niemców zaminowane. Wysadzono je 24 stycznia 1945 roku. Nie do końca skutecznie. Druga kwatera główna Hitlera znajdowała się pod ukraińskim miastem Winnica. Tam wysadzili je w powietrze żołnierze radzieccy. Nie pozostał z niej kamień na kamieniu.


Odległość od Zielonego Wzgórza  -  50,3 km