Lotnisko Wilamowo

Lotnisko Wilamowoport lotniczy małych samolotów sportowych, turystycznych i menadżerskich w okolicy Kętrzyna, noszące nazwę nieistniejącej miejscowości Wilamowo.

Lotnisko położone jest na terenie Gminy Kętrzyn, w prawo od drogi Kętrzyn-Giżycko. Usytuowane jest na wzniesieniu tworzącym rodzaj płaskowyżu, co znacznie ułatwia wznoszenie się samolotów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lotnisko powstało w 1935 jako zaplecze dla kwatery głównej Hitlera "Wilczy Szaniec" (niem. Wolfsschanze) w Gierłoży. Lotnisko służyło do obsługi pasażerskiej kwatery Hitlera i kwatery "Anna" w Mamerkach, a także wchodziło w system ochrony zewnętrznej kwatery głównej i pozostałych kwater . Pasy startowe do obsługi pasażersko-towarowej kwatery Hitlera usytuowane były w części południowej lotniska. Były to dwa betonowe pasy przecinające się nawzajem tak, że tworzyły literę X. Pozwalało to na dostosowanie kierunków startów samolotów do kierunków wiejących wiatrów. Pas startowy po przedłużeniu oddano do użytku w grudniu 1941. Był on przystosowany do obsługi samolotów (w wersji pasażerskiej) Ju-52 i czteromotorowych Focke-Wulf 200 Fw Condor.

 

Na powierzchni 217 ha funkcjonuje i zarządza lotniskiem Aeroklub Krainy Jezior, który organizuje:

- szkolenie skoczków spadochronowych, pilotów szybowcowych, motolotniarzy i pilotów samolotowych;
- obozy wakacyjne dla młodzieży;
- imprezy sportowe i turystyczno-rekreacyjne: regionalne, krajowe i międzynarodowe.


Odległość od Zielonego Wzgórza  -  48,7 km